Dziedzictwo

NIEZWYKŁA PODRÓŻ MICHAELA JAMESA KITTREDGE’A

Michael James Kittredge urodził się w Holyoke, Massachusetts 1 lutego, 1952r. jako syn Jamesa Kittredge’a i Jean Golota Kittredge. Kiedy skończył 3 lata wraz z rodziną przeniósł się do sąsiedniego miasteczka South Hadley.
Od dzieciństwa, Mike wykazywał zdolności marketingowe i promocyjne; mając 13 lat zobaczył Beatlesów i postanowił zostać gwiazdą rocka. Poświęcił się grze na gitarze i robił szybkie postępy; w ciągu roku założył swój własny zespół - Bristol Curries. Grupa grała na szkolnych zabawach tanecznych, przyjęciach i innych tego typu imprezach, a Mike organizował próby, zdobywał zlecenia i dbał o muzyczny image sceniczny muzyków zespołu.Chociaż grupa odniosła lokalny sukces ostatecznie rozpadła się pod koniec lat 1960-tych wraz z podjęciem studiów przez najstarszego członka zespołu. Nieoczekiwanie pozbawiony wpływów gotówkowych z weekendowych występów Mike postanowił samodzielnie wykonać prezent bożonarodzeniowy dla swojej Matki – świeczkę wykonaną ze starych, szkolnych kredek. Przybyły z wizytą kolega zaproponował, że ją kupi I to wydarzenie dało początek firmie Yankee Candle Company powstałej w grudniu 1969r. Wkrótce Mike uruchomił sprzedaż świeczek w szkole, pośród przyjaciół I znajomych, a także w niektórych sklepach.Set Sail (12)Pierwsze lata działalności Mike’a były pełne trudności – brak gotówki, kłopoty z produkcją oraz wyzwania rynkowe. Ale do roku 1972 udało mu się przenieść początkującą firmę z garażu rodziców do starej celulozowni w rodzinnym Holyoke. Za 80 dolarów miesięcznie wynajął pomieszczenia liczące sobie niemal 200 lat, w których brakowało ogrzewania, bieżącej wody i prądu. Samodzielnie stworzył i prowadził produkcję zatrudniając pomoc, jeżeli zyski na to pozwalały.
Yankee Candle rozwijała się powoli, ale za to stabilnie na przestrzeni kolejnych dziesięciu lat, aby ostatecznie osiągnąć sprzedaż roczną na poziomie 1 miliona dolarów. Większość działalności to była sprzedaż hurtowa, ale w miarę jak do firmy usytuowanej w głębi Holoyoke zaczął się napływać strumień stałych odbiorców detalicznych, Mike doszedł do wniosku, że łatwiej dostępna lokalizacja firmy może stanowić klucz do rozwoju.

Kringle_history_yankee
W 1983r., rzucił się w przepaść zaciągając kredyt w SBA, aby sfinansować budowę nowego sklepu i kompleksu produkcyjnego w okolicy I-91 w South Deerfield, jakieś 15 mil na północ od Holyoke. Zarówno sklep jak i zakład produkcyjny przeżywały okres dynamicznego rozwoju, zyski ze sprzedaży hurtowej i detalicznej gwałtownie rosły, a nazwa Yankee Candle stała się rozpoznawalną na arenie międzynarodowej marką w połowie lat 1990-tych.
W 1998r., Mike sprzedał 90% udział w Yankee Candle firmie Forstmann Little & Co., która wprowadziła firmę na giełdę rok później. Mike pozostawał członkiem Rady Nadzorczej firmy do roku 2003, w którym przeszedł na emeryturę.
Nie przypuszczał, że dziesięć lat później będzie wspierać swojego syna Micka w procesie uruchamiania jego własnej firmy produkującej świeczki - Kringle Candle. Mike stanowi przykład, wspiera i inspiruje Micka w jego własnej drodze rozwoju marki Kringle.

Kringle Candle Logo (1)